Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the Apollo Roma 4 Column Radiator delivers steady warmth while enhancing the look of your living space. Rated at an impressive 8021 BTU (ΔT50), this radiator is ideal for expansive living areas up to 64m² (689ft²). Measuring 1000mm × 996mm, it features 21 heating sections that ensure optimal heat distribution.
The Matt Fine Texture finish in Grey Metallic complements both contemporary and classic interiors, offering a stylish yet subtle touch. Crafted from durable mild steel with a thickness of 1.25mm, it promises long-lasting performance and reliability. Fully certified to EN442, this radiator provides peace of mind with its assured quality and 10-year guarantee.
Buy online securely and enjoy a warmer, more inviting home.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Grey Metallic |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 8021 |
| BTU (Δ30) | 4131 |
| Watts (W) | 2351 |
| Watts (Δ30) | 1211 |
| Height (mm) | 1000.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room