Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Every aspect of the Apollo Roma 4 Column radiator, from its craftsmanship to its heat efficiency, is designed to deliver enduring value and warmth. Rated at an impressive 6653 BTU (ΔT50), this radiator is excellent for spacious living rooms or large double bedrooms, effectively covering areas up to 53m² (570ft²). With dimensions of 600.00 × 1410.00 mm and featuring 30 heating sections, it offers a substantial presence in any room.
Presented in a Gloss - RAL 1013 finish, the Oyster White colour delivers a balanced, sophisticated presence in any living space. Manufactured to precise UK standards and backed by a 10-year guarantee, it fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems. Shop now and keep your home perfectly warm all season long.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
Best Column Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Oyster White |
| Finish | Gloss - RAL 1013 |
| BTU (Δ50) | 6653 |
| BTU (Δ30) | 3427 |
| Watts (W) | 1950 |
| Watts (Δ30) | 1004 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room