Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Elegant columns meet dependable heat for UK homes with the Apollo Roma 4 Column Radiator in Satin Bronze. Delivering an impressive 9554 BTU (ΔT50), this radiator is perfectly capable of heating substantial areas up to 76m² (818ft²), making it ideal for expansive living spaces. Measuring 1000.00 × 1180.00 with 25 heating sections, it combines efficiency with a classic design.
Expertly finished in Satin for a refined, sleek aesthetic, this radiator seamlessly integrates into any decor. Supplied ready for connection to your existing wet heating system, it ensures hassle-free installation. Built in line with UK and European testing standards, it is backed by a 10-year guarantee, providing peace of mind.
Secure your radiator now and enjoy efficient heating all year round.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Bronze |
| Finish | Satin |
| BTU (Δ50) | 9554 |
| BTU (Δ30) | 4920 |
| Watts (W) | 2800 |
| Watts (Δ30) | 1442 |
| Height (mm) | 1000.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room