Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The Apollo Roma White 4 Column Radiator offers exceptional heating performance with a remarkable output of 4657 BTU, making it the ideal choice for warming regular living rooms up to 37m² (398ft²). This radiator, measuring 600mm in height and 996mm in width, features 21 expertly crafted heating sections, ensuring even and efficient heat distribution throughout your space. Crafted with a Gloss - RAL 9016 coating, it boasts a sleek and lasting appearance that complements any interior.
Built from robust mild steel with a thickness of 1.25mm, this radiator is designed for durability and reliability. Certified to meet UK and European testing standards, it comes with a 10-year guarantee, offering peace of mind and quality assurance. Elevate your home's comfort and style with the Apollo Roma radiator.
Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Remove a Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4657 |
| BTU (Δ30) | 2399 |
| Watts (W) | 1365 |
| Watts (Δ30) | 703 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 996.00 |
| Depth (mm) | 148 |
| Projection from Wall (mm) | 178.0mm |
| Pipe Centres | 1,076.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 104.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | 4-5 Days |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room