Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Timeless proportions and high-grade materials ensure this Apollo Roma radiator performs as well as it looks. With a robust heat output of 8018 BTU (ΔT50), this 6-column radiator efficiently warms very large bedrooms or substantial living areas up to 64m² (689ft²), providing a cozy and inviting atmosphere. Measuring 600.00mm in height and 1180.00mm in width, it features 25 heating sections crafted from durable mild steel, finished in a contemporary yet timeless Matt - RAL 9005 Jet Black.
This floor-mounted beauty easily integrates with all conventional UK central heating setups and meets EN442 certification standards, ensuring peace of mind with its 10-year guarantee. Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
Black Column Radiators
Apollo Radiators
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Jet Black |
| Finish | Matt - RAL 9005 |
| BTU (Δ50) | 8018 |
| BTU (Δ30) | 4129 |
| Watts (W) | 2350 |
| Watts (Δ30) | 1210 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 230 |
| Projection from Wall (mm) | 260.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 145.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 6 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room