Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Enhance your living space with the Apollo Roma 6 Column Radiator in elegant Oyster White. This robust heating solution outputs 5831 BTU (ΔT50), efficiently warming rooms up to 47m² (506ft²), making it ideal for spacious living rooms or larger bedrooms. Measuring 400.00 × 1410.00 and featuring 30 heating sections, this radiator is crafted from mild steel with a distinctive Gloss - RAL 1013 finish that elevates the overall look of your living space.
Floor-mounted for stability, it is designed for easy connection with standard radiator valves (not included). Fully certified to EN442, it promises verified performance and long-term reliability, backed by a 10-year guarantee. Plus, with Trade Radiators' Price Match Promise, you can rest assured you're getting the best deal.
Get the warmth you need and the look you want - buy now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
Apollo Radiators
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
Video: How to Install a Column Radiator
Best Column Radiators
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Oyster White |
| Finish | Gloss - RAL 1013 |
| BTU (Δ50) | 5831 |
| BTU (Δ30) | 3003 |
| Watts (W) | 1709 |
| Watts (Δ30) | 880 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 1410.00 |
| Depth (mm) | 230 |
| Projection from Wall (mm) | 260.0mm |
| Pipe Centres | 1,490.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 145.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 6 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room