Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Even heat distribution from a durable column build defines the Apollo Roma 6 Column Radiator. With an impressive heat output of 9633 BTU, this radiator is ideal for very large living rooms, expansive spaces, or generous reception areas up to 77m² (829ft²). Measuring 700.00 × 1180.00, it features 25 heating sections and a projection of 260.0mm, ensuring optimal warmth throughout your space.
The high-quality Gloss - RAL 7001 finish in Signal Grey not only adds a sleek look but also guarantees a premium, long-lasting surface. This radiator mounts flush to the wall for a clean, space-efficient finish and is fully certified to EN442, providing verified performance and reliability with a 10-year guarantee. Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
Apollo Radiators
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Turn a Radiator Off
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Range | Roma |
| Colour | Signal Grey |
| Finish | Gloss - RAL 7001 |
| BTU (Δ50) | 9633 |
| BTU (Δ30) | 4961 |
| Watts (W) | 2823 |
| Watts (Δ30) | 1454 |
| Height (mm) | 700.00 |
| Width (mm) | 1180.00 |
| Depth (mm) | 230 |
| Projection from Wall (mm) | 260.0mm |
| Pipe Centres | 1,260.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 145.0mm |
| Mounting | Floor Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 25 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Made to order - 4 weeks |
| Column Profile | 6 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room