Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day. The DQ Heating Cassius Anthracite radiator delivers an impressive 1722 BTU (ΔT50), making it the perfect choice for heating compact living spaces of up to 14m² (151ft²). This 2-column radiator, crafted from mild steel with a textured finish, measures a convenient 550.00 × 507.00, providing both style and efficiency.
With seven heating sections, it is built in line with UK and European testing standards and comes with a reassuring 10-year guarantee. Prepped for installation by any qualified heating professional, this radiator is designed to seamlessly integrate into a variety of UK interiors. Transform your home with a radiator built for comfort and crafted for quality.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
Anthracite Column Radiators
DQ Heating
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
Video: How to Install a Column Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Cassius |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 1722 |
| BTU (Δ30) | 1125 |
| Watts (W) | 640 |
| Watts (Δ30) | 330 |
| Height (mm) | 550.00 |
| Width (mm) | 507.00 |
| Depth (mm) | 90 |
| Projection from Wall (mm) | 115.0mm |
| Pipe Centres | 587.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 70.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 7 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 17.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room