Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Engineered for comfort, finished with classic column lines, the DQ Heating Cassius radiator in Historic Copper is a superb choice for your heating needs. This 2-column radiator provides an impressive 4128 BTU (ΔT50), ensuring medium-sized bedrooms and living spaces up to 33m² (355ft²) stay consistently warm. Measuring 550.00 × 1202.00 mm, it features 17 heating sections and is crafted from durable mild steel with a 1.25mm thickness.
The textured finish adds subtle character while staying easy to maintain. UKCA and CE approved, this radiator comes with a 10-year guarantee for peace of mind. It installs securely using the included wall brackets and fixings.
Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, you're assured of getting the best deal. Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Turn a Radiator Off
How to Remove a Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Cassius |
| Colour | Historic Copper |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 4128 |
| BTU (Δ30) | 2126 |
| Watts (W) | 1210 |
| Watts (Δ30) | 623 |
| Height (mm) | 550.00 |
| Width (mm) | 1202.00 |
| Depth (mm) | 90 |
| Projection from Wall (mm) | 115.0mm |
| Pipe Centres | 1,282.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 70.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 42.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room