Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Refined styling paired with dependable performance for all-round home comfort, the DQ Heating Cove Designer Radiator in Custom Colour offers a perfect blend of functionality and aesthetics. Rated at 2730 BTU (ΔT50), this radiator is ideally suited for box bedrooms or cosy studies, efficiently heating spaces up to 22m² (237ft²). With a sleek size of 1500 × 295 mm and featuring 7 heating sections, it demonstrates an optimal balance of form and function.
Defined by a Gloss (unless specified) finish, this radiator combines durability with understated elegance and fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems. UKCA and CE certified, it ensures quality and peace of mind, backed by a 10-year guarantee. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Cove |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 2730 |
| BTU (Δ30) | 1406 |
| Watts (W) | 800 |
| Watts (Δ30) | 412 |
| Height (mm) | 1500.00 |
| Width (mm) | 295.00 |
| Depth (mm) | 55 |
| Projection from Wall (mm) | 105.0mm |
| Pipe Centres | 375.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 7 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room