Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with a finish that complements a wide range of interiors, the DQ Heating Cove radiator is an excellent choice for cosy bedrooms or compact studies. Delivering a powerful 1501 BTU (ΔT50), it efficiently heats spaces up to 12m² (129ft²). This designer radiator is crafted from mild steel and features a custom colour with a resilient Gloss (unless specified) coating, giving the radiator a smooth, polished appearance.
Measuring 550.00 × 413.00 mm with a projection of 105.0 mm, this unit consists of 7 heating sections, ensuring even heat distribution throughout your room. It can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment, making it a versatile addition to any home. Upgrade your space with a radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Cove |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 1501 |
| BTU (Δ30) | 773 |
| Watts (W) | 440 |
| Watts (Δ30) | 227 |
| Height (mm) | 550.00 |
| Width (mm) | 413.00 |
| Depth (mm) | 55 |
| Projection from Wall (mm) | 105.0mm |
| Pipe Centres | 493.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.25mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 7 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room