Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Delta radiator is a sophisticated addition to any compact space. Rated at 2380 BTU (ΔT50), it's perfectly sized for cosy bedrooms or intimate studies up to 19m² (205ft²). Measuring 1800.00 × 230.00 mm, this wall-mounted radiator features four heating sections and is crafted from highly polished stainless steel, offering a sleek and contemporary finish that is both stylish and easy to maintain.
It connects directly to your flow and return pipework, ensuring dependable operation. With UKCA and CE certifications, this radiator is backed by a 25-year guarantee, providing long-term peace of mind. Embrace responsibility and sustainability in heating with Trade Radiators' Eco Promise.
Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Delta |
| Colour | Polished |
| Finish | Highly Polished |
| BTU (Δ50) | 2380 |
| BTU (Δ30) | 1227 |
| Watts (W) | 698 |
| Watts (Δ30) | 359 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 230.00 |
| Depth (mm) | 60 |
| Projection from Wall (mm) | 60.0 - 70.0mm |
| Pipe Centres | 310.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 35.0 - 45.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room