Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Strong heating performance in a compact, space-conscious form, the DQ Heating Delta Designer Radiator in a Highly Polished finish delivers an impressive 2155 BTU (ΔT50), making it the ideal choice for heating compact living spaces up to 17m² (183ft²). Measuring 230.00 × 1600.00 with 4 heating sections, this stainless steel radiator not only ensures efficient heat distribution but also adds a touch of elegance to your home. Fully certified to EN442, it promises verified performance and long-term reliability backed by a 25-year guarantee.
It fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems, making it a versatile addition to any room. Contemporary yet timeless, the Highly Polished finish enhances everyday living areas. Upgrade your space with a radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Delta |
| Colour | Polished |
| Finish | Highly Polished |
| BTU (Δ50) | 2155 |
| BTU (Δ30) | 1111 |
| Watts (W) | 632 |
| Watts (Δ30) | 325 |
| Height (mm) | 230.00 |
| Width (mm) | 1600.00 |
| Depth (mm) | 60 |
| Projection from Wall (mm) | 60.0 - 70.0mm |
| Pipe Centres | 1,680.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 35.0 - 45.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 4 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room