Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Every aspect, from construction quality to heat efficiency, is designed for enduring warmth and value. The DQ Heating Dune Designer Radiator in a polished finish offers a striking, highly polished surface that complements any decor while providing efficient heating. With a heat output of 3223 BTU, this stainless steel radiator is perfect for medium-sized living areas or main bedrooms up to 26m² (280ft²).
Measuring 1600.00mm in height and 280.00mm in width, it features five heating sections, ensuring consistent warmth throughout the space. Simple to connect with standard radiator valves, it promises both functionality and style. Built in line with UK and European testing standards, this radiator comes with a 25-year guarantee, reflecting its exceptional quality and durability.
Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Dune |
| Colour | Polished |
| Finish | Highly Polished |
| BTU (Δ50) | 3223 |
| BTU (Δ30) | 1661 |
| Watts (W) | 945 |
| Watts (Δ30) | 487 |
| Height (mm) | 1600.00 |
| Width (mm) | 280.00 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0 - 100.0mm |
| Pipe Centres | 360.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 33.0 - 43.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 5 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room