Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed for ease and reliability, this DQ Heating Dune radiator is perfect for bustling UK households. With a powerful heat output of 5800 BTU, it's ideally suited for substantial bedrooms or spacious living areas up to 46m² (495ft²). Measuring 1800mm in height and 460mm in width, this wall-mounted radiator features 8 heating sections, ensuring optimal warmth and comfort.
Supplied ready for connection to your existing wet heating system, the Dune radiator boasts a Highly Polished stainless steel finish, offering a balanced, timeless presence in any living space. Certified UKCA and CE compliant, it comes with a reassuring 25-year guarantee for peace of mind. Enhance the warmth and style of your living space - order this outstanding radiator with confidence today.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Dune |
| Colour | Polished |
| Finish | Highly Polished |
| BTU (Δ50) | 5800 |
| BTU (Δ30) | 2987 |
| Watts (W) | 1700 |
| Watts (Δ30) | 876 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 460.00 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0 - 100.0mm |
| Pipe Centres | 540.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 33.0 - 43.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room