Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Balanced heating power and understated design make the DQ Heating Dune radiator a reliable, all-round solution for your home. With an impressive output of 6445 BTU (ΔT50), this stainless steel radiator ensures that generous living spaces, such as spacious living rooms or dining areas, up to 52m² (560ft²), are kept thoroughly warm. Measuring 2000.00 × 460.00, the radiator is designed with 8 heating sections and a projection of 90.0 - 100.0mm, providing effective heat distribution throughout the room.
The Satin Brushed finish offers a versatile look that complements both light and dark décor schemes. This wall-mounted unit is manufactured to precise UK standards and comes with a 25-year guarantee, assuring you of its quality and durability. Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Dune |
| Colour | Satin |
| Finish | Satin Brushed |
| BTU (Δ50) | 6445 |
| BTU (Δ30) | 3319 |
| Watts (W) | 1889 |
| Watts (Δ30) | 973 |
| Height (mm) | 2000.00 |
| Width (mm) | 460.00 |
| Projection from Wall (mm) | 90.0 - 100.0mm |
| Pipe Centres | 540.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 33.0 - 43.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room