Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Step out of the shower to the luxury of warm towels with the DQ Heating Kylo towel radiator. This electric, wall-mounted radiator measures 800.00 × 500.00, offering a heating output of 300 Watts, translating to 1024 BTU (ΔT50). It's perfect for compact bathrooms around 4m² (43ft²).
Crafted from durable mild steel with a brushed brass finish, it seamlessly blends with your bathroom's aesthetic. Fully compliant with CE & EN442 and UKCA standards, it comes with a reassuring five-year guarantee, while the element is covered for two years. The electric element is pre-fitted for faster installation, ensuring convenience.
Plus, with transparent delivery times shown before you buy, your purchase experience is smooth and straightforward. Enjoy fresh, warm towels every day - order now.
This product is associated with the category pages below:
Useful links & helpful articles:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Kylo |
| Colour | Brushed Brass |
| Finish | Brushed |
| Watts (W) | 300 |
| Element Output (max) | 300.00 |
| Height (mm) | 800.00 |
| Width (mm) | 500.00 |
| Projection from Wall (mm) | 82.0mm |
| Pipe Centres | 465.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 65.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2 |
| Heat Source | Electric |
| Guarantee | 5 Years (2 years on element) |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Heating Solution | Water + Inhibitor |
| Control Type | Controlled on Element |
| Temperature Control | Thermostatic |
| Weight (kg) | 5.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room