Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A reliable radiator that delivers steady warmth for everyday living, the DQ Heating Austen in Brushed Brass offers both style and functionality. With a heat output of 935 BTU, this compact radiator is perfect for supplementary warmth in utility spaces or compact hallways up to 7m² (75ft²). Measuring 1000 × 450mm with a projection of 76.0 - 86.0mm, it fits seamlessly into modern and traditional plumbing systems.
The high-quality Satin Brushed finish ensures a premium, long-lasting surface, while its stainless steel construction guarantees durability. Certified with CE & EN442 and UKCA, this wall-mounted radiator comes with a 25-year guarantee for added peace of mind. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Austen |
| Colour | Brushed Brass |
| Finish | Satin Brushed |
| BTU (Δ50) | 935 |
| BTU (Δ30) | 481 |
| Watts (W) | 274 |
| Watts (Δ30) | 141 |
| Height (mm) | 1000.00 |
| Width (mm) | 450.00 |
| Depth (mm) | 75 |
| Projection from Wall (mm) | 76.0 - 86.0mm |
| Pipe Centres | 420.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 76.0 - 86.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Heat Source | Standard |
| Valve entry/exit | Base |
| Guarantee | 25 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 14.000000 |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room