Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Timeless proportions and high-grade materials ensure this radiator performs as well as it looks. The DQ Heating Modus 2 Column Horizontal Radiator in Black Nickel combines style with functionality, providing an impressive 2147 BTU heat output, ideal for efficiently warming small living spaces or studies up to 17m² (183ft²). Crafted from mild steel with a lacquered finish, this radiator measures 500.00 × 806.00 and is composed of 17 heating sections.
Its clean lacquered tone is designed to complement a wide range of UK interiors, adding elegance to any room. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, this radiator is fully certified to EN442 standards for verified performance and reliability, backed by a 10-year guarantee. From Trade Radiators' curated selection of high-quality heating products, this radiator is delivered made-to-order within 7-10 days.
Buy online securely and enjoy a warmer, more inviting home.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
Best Column Radiators
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Black Nickel |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 2147 |
| BTU (Δ30) | 1105 |
| Watts (W) | 629 |
| Watts (Δ30) | 324 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 806.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 886.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 44.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room