Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A versatile column radiator that balances output and style, the DQ Heating Modus in Historic Copper not only enhances the aesthetic of your home but also provides efficient heating with a substantial 3788 BTU output. This makes it perfectly suited for heating regular living rooms up to 30m² (323ft²), ensuring your space stays warm and inviting. Measuring 500.00 × 1404.00, this radiator features 30 heating sections and a projection of 87.0mm, offering both functionality and elegance.
The Textured finish is contemporary yet timeless, enhancing everyday living areas with its stylish appeal. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, it's also UKCA and CE approved, providing peace of mind with a 10-year guarantee. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Child-Proof Your Radiators
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Copper |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 3788 |
| BTU (Δ30) | 1950 |
| Watts (W) | 1110 |
| Watts (Δ30) | 572 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1404.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 1,484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 30.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room