Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Modus 2 Column Horizontal Radiator in Historic Silver is a stylish and efficient solution for your heating needs. Providing 1642 BTU (ΔT50), this radiator is designed to effectively heat small living spaces or studies up to 13m² (140ft²). Measuring 500.00mm in height and 622.00mm in width, it features 13 heating sections and a projection of 87.0mm.
Its distinctive textured finish not only adds elegance but also elevates the overall look of your living space. Designed to fit seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems, this radiator meets EN442 certification standards and is supplied with a full 10-year guarantee, ensuring long-term reliability and peace of mind. Enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
Video: How to Install a Column Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Silver |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 1642 |
| BTU (Δ30) | 845 |
| Watts (W) | 481 |
| Watts (Δ30) | 248 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 622.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 702.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 13 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 13.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room