Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
You can rely on the DQ Heating Modus radiator to ensure your medium-sized living spaces remain comfortably warm. With an impressive heat output of 3283 BTU, this sleek 2-column radiator efficiently heats areas up to 26m² (280ft²). Expertly crafted from mild steel with a 1.2mm thickness, the radiator's dimensions of 500.00 × 1220.00 make it an ideal choice for regular living rooms or double bedrooms.
Its Matt Fine Texture finish not only adds a subtle touch of elegance but is also easy to maintain. The radiator is designed to mount flush against the wall, providing a clean and space-efficient installation. Backed by a 10-year guarantee and certified to UK standards, this DQ Heating Modus model promises both quality and durability.
Discover lasting comfort-order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
Video: How to Install a Column Radiator
Best Column Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Black |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 3283 |
| BTU (Δ30) | 1690 |
| Watts (W) | 962 |
| Watts (Δ30) | 495 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1220.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 1,300.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 26 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 26.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room