Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form, the DQ Heating Modus 2 Column Horizontal Radiator in Raw Metal Lacquered offers an impressive heat output of 2553 BTU (ΔT50). This makes it perfectly suited for small bedrooms or cosy studies up to 20m² (215ft²). Measuring 600.00mm in height and 806.00mm in width with a projection of 87.0mm, this radiator features 17 heating sections, ensuring efficient warmth distribution throughout your space.
Compatible with all conventional UK central heating setups, it allows for seamless integration into your home. Completed with a lacquered finish, the radiator exudes a modern yet familiar aesthetic, making it a stylish addition to any room. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Remove a Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Raw Metal Lacquered |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 2553 |
| BTU (Δ30) | 1314 |
| Watts (W) | 748 |
| Watts (Δ30) | 385 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 806.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 886.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 17 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 21.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room