Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form define the DQ Heating Modus radiator, an ideal heating solution for medium-sized bedrooms or living spaces. With a robust heat output of 3788 BTU (ΔT50), this radiator efficiently warms areas up to 30m² (323ft²), making it perfect for double bedrooms. Measuring 500.00mm in height and 1404.00mm in width, it features 30 heating sections and a projection of 87.0mm.
The radiator's sleek appearance is enhanced by a resilient Matt - RAL 7015 coating, offering a smooth, polished finish. Designed to mount flush to the wall, it provides a clean, space-efficient installation. Manufactured to precise UK standards and backed by a 10-year guarantee, it's a reliable choice for your home.
Discover lasting comfort - order your new column radiator online today.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How Much Water Is in a Radiator?
How to Remove a Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Slate Grey |
| Finish | Matt - RAL 7015 |
| BTU (Δ50) | 3788 |
| BTU (Δ30) | 1950 |
| Watts (W) | 1110 |
| Watts (Δ30) | 572 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1404.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 1,484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 30.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room