Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the DQ Heating Modus 2 Column Vertical Radiator in Anthracite delivers steady warmth while enhancing the look of your living space. With an impressive output of 5978 BTU (ΔT50), it effectively warms areas up to 48m² (517ft²), making it ideal for spacious living rooms or larger double bedrooms. Measuring 1800mm in height and 668mm in width, this radiator features 14 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
The Textured - RAL 7016 finish brings depth and warmth to your room's style, while the mild steel construction guarantees durability. This wall-mounted radiator is designed to install neatly, ensuring both a professional appearance and efficient heat flow. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a reassuring 10-year guarantee.
Upgrade your space with a column radiator that blends classic design and modern comfort.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
Video: How to Install a Column Radiator
How to Turn a Radiator Off
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Textured - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 5978 |
| BTU (Δ30) | 3079 |
| Watts (W) | 1752 |
| Watts (Δ30) | 902 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 668.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 748.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 14 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 37.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room