Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Introducing the DQ Heating Modus 2 Column Vertical Radiator in Historic Copper, a stylish and efficient heating solution. Rated at 3412 BTU (ΔT50), this radiator is perfect for medium-sized living areas or bedrooms, effectively covering spaces up to 27m² (291ft²). With dimensions of 1800.00 × 392.00 mm and featuring 8 heating sections, this wall-mounted radiator provides both form and function.
Its projection of 87.0mm allows for a sleek installation, while mounting brackets and fixings ensure a secure setup. Expertly finished in a textured, Historic Copper coating, it exudes a refined, elegant aesthetic that complements any interior. Fully certified to EN442 standards, it promises verified performance and long-term reliability, backed by a 10-year guarantee.
Add dependable warmth to your home with one quick order.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Copper |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 3412 |
| BTU (Δ30) | 1757 |
| Watts (W) | 1000 |
| Watts (Δ30) | 515 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 392.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 472.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 24.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room