Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This model, with its sleek 2-column design and consistent heat output, is a practical option for both contemporary and classic interiors. Outputs 4692 BTU (ΔT50), ensuring living areas of up to 38m² (409ft²) stay consistently cosy. Measuring 1800.00 × 530.00 with 11 heating sections, this DQ Heating Modus radiator in Historic Copper boasts a distinctive textured finish that elevates the overall look of your living space.
Built in line with UK and European testing standards, it is suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, ensuring reliable performance and compliance. Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, if found cheaper elsewhere, we'll beat it. Covered by a 10-year guarantee, enjoy quality, performance, and fast delivery - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Copper |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 4692 |
| BTU (Δ30) | 2416 |
| Watts (W) | 1375 |
| Watts (Δ30) | 708 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 530.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 610.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 11 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 33.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room