Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Strong heat performance in a clean, column-led design, the DQ Heating Modus 2 Column Vertical Radiator in Custom Colour delivers exceptional warmth with 2559 BTU (ΔT50). Ideal for small bedrooms or studies, this radiator efficiently heats spaces up to 20m² (215ft²). Measuring 1800.00 × 300.00, it features six heating sections, ensuring optimal heat distribution.
The Gloss finish offers a versatile look, seamlessly complementing both light and dark décor schemes. Supplied ready for connection to your existing wet heating system, this radiator is built in line with UK and European testing standards and is backed by a 10-year guarantee. Secure your radiator now and enjoy efficient heating all year round.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Child-Proof Your Radiators
Best Column Radiators
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 2559 |
| BTU (Δ30) | 1318 |
| Watts (W) | 750 |
| Watts (Δ30) | 386 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 300.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 380.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 6 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 18.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room