Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Modus 2 Column Vertical Radiator in Raw Metal Lacquered is a stylish and efficient heating solution for your home. With a heat output of 3412 BTU (ΔT50), this radiator is perfect for maintaining comfortable warmth in medium-sized bedrooms or living spaces up to 27m² (291ft²). At 1800mm in height and 392mm in width, it features eight heating sections and a projection of 87.0mm, making it a compact yet powerful addition to your space.
Its resilient lacquered finish gives it a smooth, polished appearance that complements any decor. Suitable for use with all conventional wet heating circuits and combi boilers, this radiator is manufactured to precise UK standards and comes with a 10-year guarantee. Bring dependable warmth to your home-add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
Video: How to Install a Column Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Raw Metal Lacquered |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 3412 |
| BTU (Δ30) | 1757 |
| Watts (W) | 1000 |
| Watts (Δ30) | 515 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 392.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 472.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 18.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room