Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Crafted with precision and designed with elegant details, the DQ Heating Modus radiator delivers reliable warmth for daily use. With a powerful heat output of 4692 BTU, this 2-column vertical radiator is perfect for keeping medium-sized bedrooms or living spaces warm, covering up to 38m² (409ft²). Measuring 1800.00 × 530.00, it features 11 heating sections that ensure consistent heat distribution.
Made from mild steel, it's built to last and meets EN442 certification standards, backed by a full 10-year guarantee for peace of mind. Designed for straightforward alignment and fitting, it boasts precision pipe centres. The stone grey finish in Matt - RAL 7030 adds a modern yet familiar touch to any room.
Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How Efficient Are Column Radiators?
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Stone Grey |
| Finish | Matt - RAL 7030 |
| BTU (Δ50) | 4692 |
| BTU (Δ30) | 2416 |
| Watts (W) | 1375 |
| Watts (Δ30) | 708 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 530.00 |
| Depth (mm) | 62 |
| Projection from Wall (mm) | 87.0mm |
| Pipe Centres | 610.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 53.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 11 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 33.000000 |
| Column Profile | 2 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room