Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This column radiator not only provides consistent warmth but also elevates the aesthetic of your living area, combining functionality and style. The DQ Heating Modus, with its impressive 6961 BTU heat output, is designed to maintain comfort in substantial living rooms or larger double bedrooms up to 56m² (603ft²). Measuring 500mm × 1864mm, this mild steel radiator features a 3-column profile with 40 heating sections, ensuring efficient heat distribution.
Presented in a stunning Black Nickel lacquered finish, it delivers a balanced, classic presence that enhances any living space. This wall-mounted radiator installs securely using the included wall brackets and fixings, and is UKCA and CE approved for quality assurance. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Child-Proof Your Radiators
How to Remove a Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Black Nickel |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 6961 |
| BTU (Δ30) | 3585 |
| Watts (W) | 2040 |
| Watts (Δ30) | 1051 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1864.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,944.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 40 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 30.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room