Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the DQ Heating Modus 3 Column Horizontal Radiator in Black Nickel is an excellent choice for larger rooms. With a heat output of 6142 BTU (ΔT50), it is designed to maintain comfort in substantial living rooms up to 49m² (527ft²). Measuring 600.00 × 1404.00, this radiator features 30 heating sections and a projection of 125.0mm, ensuring effective heat distribution.
The radiator mounts flush to the wall for a clean, space-efficient finish, and its resilient lacquered coating provides a smooth, polished appearance. Built in line with UK and European testing standards, it is covered by a 10-year guarantee, ensuring reliability and peace of mind. Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
How Efficient Are Column Radiators?
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Black Nickel |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 6142 |
| BTU (Δ30) | 3163 |
| Watts (W) | 1800 |
| Watts (Δ30) | 927 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1404.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 21.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room