Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built for steady warmth with a style that never dates, the DQ Heating Modus 3 Column radiator is a perfect addition to your home. Rated at 6091 BTU (ΔT50), it efficiently heats generous living areas or bedrooms up to 49m² (527ft²). With dimensions of 500.00 × 1634.00 and featuring 35 heating sections, this radiator projects 125.0mm from the wall, offering both functionality and elegance.
It installs securely using the included wall brackets and fixings. The distinctive Gloss finish in Cream, with RAL 9001, elevates the overall look of your living space, blending seamlessly into any décor. UKCA and CE approved, it comes with a 10-year guarantee for your peace of mind.
Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Hide Your Radiator Pipes
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Cream |
| Finish | Gloss (unless specified) RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 6091 |
| BTU (Δ30) | 3137 |
| Watts (W) | 1785 |
| Watts (Δ30) | 919 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1634.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,714.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 35 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 26.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room