Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Modus 3 Column horizontal radiator, updated with information until October 2023, is designed to deliver a powerful heating solution for your home. With an impressive output of 3180 BTU (ΔT50), it ensures that living areas up to 25m² (269ft²) remain consistently warm and inviting. Measuring 300.00 × 1404.00, this radiator features 30 heating sections, providing ample coverage to maintain comfort in medium-sized bedrooms or living spaces.
Crafted from mild steel with a material thickness of 1.2mm, it fits seamlessly onto most modern and traditional plumbing systems. Adorned in a clean Gloss (unless specified) finish, this radiator complements a wide range of UK interiors. It meets EN442 certification standards and comes with a full 10-year guarantee for peace of mind.
Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Remove a Radiator
How to Turn a Radiator Off
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 3180 |
| BTU (Δ30) | 1638 |
| Watts (W) | 932 |
| Watts (Δ30) | 480 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1404.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 22.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room