Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Modus 3 Column radiator, crafted from mild steel, is an ideal solution for cozy bedrooms or compact studies, efficiently heating spaces up to 24m² (258ft²). With a robust heat output of 2940 BTU (ΔT50), this radiator ensures comfort in various small living areas. Measuring 400.00 × 990.00, it features 21 heating sections and is designed with a smooth gloss finish that complements both modern and traditional interiors.
The radiator comes with mounting brackets and fixings for secure installation, providing peace of mind. Backed by a 10-year guarantee and manufactured to precise UK standards, this product embodies quality and reliability. Warm up your living space - order this column radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
Best Column Radiators
How Efficient Are Column Radiators?
How to Turn a Radiator Off
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 2940 |
| BTU (Δ30) | 1515 |
| Watts (W) | 862 |
| Watts (Δ30) | 444 |
| Height (mm) | 400.00 |
| Width (mm) | 990.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,070.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 22.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room