Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Engineered for comfort, finished with classic column lines, the DQ Heating Modus 3 Column Radiator in Historic Gold offers both style and efficiency. With an impressive 5323 BTU heat output, this radiator is perfectly suited to keep larger bedrooms or spacious living rooms up to 43m² (463ft²) warm and comfortable. Measuring 600.00mm in height and 1220.00mm in width, it features 26 heating sections crafted from mild steel, ensuring durability and effective heat distribution.
Its textured M01 finish provides a versatile aesthetic designed to complement a wide range of UK interiors. Though installation adheres to consistent UK spacing standards, professional installation is recommended to maintain its optimal performance. Fully certified to EN442, this radiator promises long-term reliability under a 10-year guarantee.
Upgrade your space with dependable heating-shop this column radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Child-Proof Your Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Gold |
| Finish | Textured - M01 |
| BTU (Δ50) | 5323 |
| BTU (Δ30) | 2741 |
| Watts (W) | 1560 |
| Watts (Δ30) | 803 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1220.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,300.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 26 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 26.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room