Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Offering both strength and elegance, the DQ Heating Modus 3 Column radiator in Historic Silver delivers consistent comfort with a substantial heat output of 5323 BTU (ΔT50). This powerful radiator is designed to effectively warm substantial living rooms or generous bedrooms, covering areas up to 43m² (463ft²). Measuring 600.00 × 1220.00 and featuring 26 heating sections, this wall-mounted unit boasts a projection of 125.0mm, ensuring it fits seamlessly into your space.
Expertly finished in a textured coat for a refined, classic aesthetic, this radiator combines style with functionality. Built in line with UK and European testing standards and covered by a 10-year guarantee, you can trust in its quality and durability. Order securely online and enjoy fast, tracked UK delivery.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Silver |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 5323 |
| BTU (Δ30) | 2741 |
| Watts (W) | 1560 |
| Watts (Δ30) | 803 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1220.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,300.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 26 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 26.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room