Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day. The DQ Heating Modus 3 Column Radiator in Matt Black boasts a substantial heat output of 6961 BTU (ΔT50), effortlessly maintaining comfort in spacious living rooms or dining areas up to 56m² (603ft²). This stylish radiator, crafted from high-quality mild steel, measures an impressive 500mm in height and 1864mm in width, with 40 heating sections harmoniously combining form and function.
Finished in Matt Fine Texture, it brings depth and warmth to any room style. The radiator installs securely using the included wall brackets and fixings, ensuring long-lasting performance. It is manufactured to precise UK standards and comes with a 10-year guarantee.
Secure your radiator now and enjoy efficient heating all year round.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Hide Your Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
Best Column Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Black |
| Finish | Matt Fine Texture |
| BTU (Δ50) | 6961 |
| BTU (Δ30) | 3585 |
| Watts (W) | 2040 |
| Watts (Δ30) | 1051 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1864.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,944.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 40 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 40.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room