Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
This radiator combines strength with elegance, featuring column styling that delivers consistent comfort at ΔT50 °C. Rated at 2756 BTU (ΔT50), it's perfectly sized for box bedrooms or cosy studies around 22m² (237ft²). Quality you can trust from Trade Radiators, with guarantees up to 25 years; measuring 300.00 × 1220.00, it features 26 heating sections.
Quick to install and align, thanks to consistent UK spacing standards, this DQ Heating Modus radiator is as practical as it is stylish. A resilient Gloss - RAL 9016 coating gives the radiator a smooth, polished appearance, enhancing any room's aesthetic. Add this radiator to your basket today and experience Trade Radiators' trusted performance.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How to Child-Proof Your Radiators
How to Turn a Radiator Off
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 2756 |
| BTU (Δ30) | 1420 |
| Watts (W) | 808 |
| Watts (Δ30) | 416 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1220.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 1,300.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 26 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 20.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room