Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Modus 3 Column Vertical Radiator in Historic Silver is an exceptional choice for maintaining a warm and inviting atmosphere in your home. With an impressive heat output of 4641 BTU, this radiator is designed to keep living spaces up to 37m² (398ft²) consistently cosy. Measuring 1800.00 × 392.00, it features 8 heating sections, providing efficient warmth distribution throughout the room.
The high-quality textured finish ensures a premium, long-lasting surface that complements any interior decor. This radiator installs securely using the included wall brackets and fixings, offering peace of mind with its UKCA and CE approval. Backed by a 10-year guarantee, the Modus radiator is a testament to both style and reliability.
Buy online securely and enjoy a warmer, more inviting home.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How Efficient Are Column Radiators?
Video: How to Install a Column Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Silver |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 4641 |
| BTU (Δ30) | 2390 |
| Watts (W) | 1360 |
| Watts (Δ30) | 700 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 392.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 472.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 8 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 32.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room