Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Smart proportions and strong output in a column form, the DQ Heating Modus 3 Column Vertical Radiator in Historic Silver is a stylish addition to your home. With a robust heat output of 6381 BTU (ΔT50), it efficiently warms larger bedrooms or generous living spaces up to 51m² (549ft²). Measuring 1800.00 × 530.00, it features 11 heating sections and a projection of 125.0mm, making it an ideal choice for those seeking both form and function.
The textured finish in a Stylish Textured tone complements various furniture and fittings, ensuring a seamless integration into your decor. Mounting flush to the wall, it provides a clean, space-efficient finish. UKCA and CE approved, it includes a 10-year guarantee for added peace of mind.
Bring dependable warmth to your home - add this radiator to your basket now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
Video: How to Install a Column Radiator
How to Hide Your Radiator Pipes
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Historic Silver |
| Finish | Textured |
| BTU (Δ50) | 6381 |
| BTU (Δ30) | 3286 |
| Watts (W) | 1870 |
| Watts (Δ30) | 963 |
| Height (mm) | 1800.00 |
| Width (mm) | 530.00 |
| Depth (mm) | 100 |
| Projection from Wall (mm) | 125.0mm |
| Pipe Centres | 610.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 74.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 11 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 44.000000 |
| Column Profile | 3 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room