Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Designed to look good and heat well - every day, the DQ Heating Modus 4 Column radiator in Anthracite is a perfect blend of style and performance. Delivering a robust 5518 BTU heat output, this radiator is ideal for substantial bedrooms or living areas up to 44m² (474ft²). It measures 600.00 × 990.00 and features 21 heating sections with a projection of 161.0mm, offering a substantial heat distribution.
Crafted from durable mild steel with a material thickness of 1.2mm, it ensures reliability and efficiency. Completed with a Textured - RAL 7016 finish, the design feels both modern and familiar. Manufactured to precise UK standards, this radiator comes with a 10-year guarantee, ensuring peace of mind.
Mounting brackets and fixings are included for a secure setup and compliance with CE & EN442, UKCA certifications. Click to order and start enjoying steady, comfortable heat in days.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
DQ Heating
Anthracite Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How to Turn a Radiator Off
How to Remove a Radiator
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Textured - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 5518 |
| BTU (Δ30) | 2841 |
| Watts (W) | 1617 |
| Watts (Δ30) | 833 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 990.00 |
| Depth (mm) | 136 |
| Projection from Wall (mm) | 161.0mm |
| Pipe Centres | 1,070.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 91.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 42.000000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room