Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Modus 4 Column Horizontal Radiator in Black Nickel is an excellent choice for medium-sized bedrooms or living spaces. With a powerful heat output of 4214 BTU, it effectively warms areas up to 34m² (366ft²), ensuring a cozy environment. Measuring 750.00 × 622.00 with 13 heating sections, this radiator projects 161.0mm from the wall, making it a compact yet efficient solution.
It is designed for wall mounting and can be installed on new or existing pipework with minimal adjustment, providing flexibility during installation. Presented in a Lacquered finish, it offers a balanced, refined presence in any living space. UKCA and CE approved, it comes with a 10-year guarantee for peace of mind.
Warm up your living space - order this column radiator with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
2 Column Radiators
DQ Heating
Black Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Efficient Are Column Radiators?
How to Turn a Radiator Off
Best Column Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Black Nickel |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 4214 |
| BTU (Δ30) | 2170 |
| Watts (W) | 1235 |
| Watts (Δ30) | 636 |
| Height (mm) | 750.00 |
| Width (mm) | 622.00 |
| Depth (mm) | 136 |
| Projection from Wall (mm) | 161.0mm |
| Pipe Centres | 702.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 91.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 13 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 13.000000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room