Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the DQ Heating Modus 4 Column Radiator in Copper Lacquer delivers steady warmth while enhancing the look of your living space. With a robust heat output of 4658 BTU, this radiator efficiently warms regular bedrooms or living rooms up to 37m² (398ft²), ensuring a comfortable environment throughout. Measuring 500.00 × 990.00, it features 21 heating sections, which underscore its reliability and stylish design.
The radiator mounts flush to the wall, offering a clean, space-efficient finish. Its lacquered tone integrates seamlessly with your furniture and fittings, creating a cohesive aesthetic. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a reassuring 10-year guarantee.
Upgrade your space with dependable heating-shop this column radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
Video: How to Install a Column Radiator
How to Remove a Radiator
How to Tell Inlet and Outlet on Your Radiator
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Copper Lacquer |
| Finish | Lacquered |
| BTU (Δ50) | 4658 |
| BTU (Δ30) | 2399 |
| Watts (W) | 1365 |
| Watts (Δ30) | 703 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 990.00 |
| Depth (mm) | 136 |
| Projection from Wall (mm) | 161.0mm |
| Pipe Centres | 1,070.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 91.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 21 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 13.000000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room