Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
The DQ Heating Modus 4 Column radiator is designed to deliver outstanding performance, producing 6654 BTU, which is perfect for warming generous living spaces or bedrooms up to 53m² (570ft²). This wall-mounted unit, crafted from mild steel with a thickness of 1.2mm, features 30 heating sections and measures 500.00 × 1404.00, ensuring substantial heat distribution. It boasts a smooth gloss finish in Cream, RAL 9001, that fits effortlessly into both modern and traditional interiors.
Prepped for installation by any qualified heating professional, this radiator is UKCA and CE approved, offering a 10-year guarantee for your peace of mind. Trade Radiators ensures fast delivery to all mainland UK addresses. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Remove a Radiator
How Much Water Is in a Radiator?
Best Column Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Cream |
| Finish | Gloss (unless specified) RAL 9001 |
| BTU (Δ50) | 6654 |
| BTU (Δ30) | 3427 |
| Watts (W) | 1950 |
| Watts (Δ30) | 1004 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1404.00 |
| Depth (mm) | 136 |
| Projection from Wall (mm) | 161.0mm |
| Pipe Centres | 1,484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 91.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 21.000000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room