Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Stay warm with the DQ Heating Modus 4 Column radiator, designed to provide an impressive heat output of 6654 BTU (ΔT50). Perfect for larger spaces, this radiator efficiently heats rooms up to 53m² (570ft²), making it ideal for spacious living rooms or generous bedrooms. The Modus, which measures 500.00 × 1404.00, features 30 heating sections and is constructed from robust mild steel for long-term durability.
Its custom colour finish in a sleek Gloss (unless specified) tone is crafted to complement a wide range of UK interiors. Notably, this radiator is UKCA and CE approved, offering peace of mind with a 10-year guarantee. Engineered for stability once mounted, the DQ Heating Modus is a reliable choice for those seeking both style and performance.
Add to basket today and experience warmth that lasts season after season.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
4 Column Radiators
DQ Heating
Useful links & helpful articles:
How to Hide Vertical Radiator Pipes
How to Turn a Radiator Off
Best Column Radiators
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | Custom Colour |
| Finish | Gloss (unless specified) |
| BTU (Δ50) | 6654 |
| BTU (Δ30) | 3427 |
| Watts (W) | 1950 |
| Watts (Δ30) | 1004 |
| Height (mm) | 500.00 |
| Width (mm) | 1404.00 |
| Depth (mm) | 136 |
| Projection from Wall (mm) | 161.0mm |
| Pipe Centres | 1,484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 91.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | made to order 7-10 days |
| Weight (kg) | 21.000000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room