Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
A classic column profile with the output to keep living spaces comfortable, the DQ Heating Modus radiator in Gloss - RAL 9016 is both sleek and efficient. With an impressive 4080 BTU heat output, it ensures that areas up to 33m² (355ft²) remain consistently cosy, making it perfect for typical living areas or bedrooms. Measuring 300.00 × 1404.00, this 4-column radiator features 30 heating sections for optimal warmth distribution.
Its mild steel construction and gloss finish add a contemporary yet timeless touch to your home. This radiator mounts flush to the wall for a clean, space-efficient finish, meeting EN442 certification standards for peace of mind, backed by a full 10-year guarantee. Order securely online and enjoy fast, tracked UK delivery.
This product is associated with the category pages below:
Column Radiators
3 Column Radiators
DQ Heating
White Column Radiators
Useful links & helpful articles:
How Much Water Is in a Radiator?
How Efficient Are Column Radiators?
How to Hide Vertical Radiator Pipes
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Modus |
| Colour | White |
| Finish | Gloss - RAL 9016 |
| BTU (Δ50) | 4080 |
| BTU (Δ30) | 2102 |
| Watts (W) | 1196 |
| Watts (Δ30) | 616 |
| Height (mm) | 300.00 |
| Width (mm) | 1404.00 |
| Depth (mm) | 136 |
| Projection from Wall (mm) | 161.0mm |
| Pipe Centres | 1,484.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 91.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 30 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
| Weight (kg) | 26.000000 |
| Column Profile | 4 Column |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room