Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Experience the exceptional heating capabilities of the DQ Heating Moto radiator, a stylish addition to any medium-sized living area or main bedroom up to 39m² (420ft²). With a powerful 4841 BTU (ΔT50) output, this anthracite radiator in a sleek Gloss - RAL 7016 finish is designed to seamlessly integrate into various UK interiors. Measuring 600mm × 1195mm, it features 10 heating sections and is crafted from high-quality aluminium with a 1.2mm material thickness.
The radiator is wall-mounted and boasts precision pipe centres for straightforward alignment and fitting. Manufactured to precise UK standards, it comes with a comprehensive 10-year guarantee, ensuring long-lasting performance. Order today and enjoy reliable heating that lasts for years to come.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Moto |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Gloss - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 4841 |
| BTU (Δ30) | 2493 |
| Watts (W) | 1419 |
| Watts (Δ30) | 731 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1195.00 |
| Depth (mm) | 70 |
| Projection from Wall (mm) | 100.0mm |
| Pipe Centres | 1,275.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 46.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 10 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room