Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Built to perform and designed to impress, the DQ Heating Moto Radiator in Anthracite enhances both comfort and décor. This aluminium radiator outputs an impressive 5323 BTU (ΔT50), ensuring that spacious living rooms or dining areas up to 43m² (463ft²) remain thoroughly warm. Measuring 600.00 × 1315.00, it features 11 heating sections, offering excellent coverage for larger spaces.
With its sleek Gloss - RAL 7016 finish, this radiator not only heats efficiently but also adds a touch of modern elegance to any room. It connects directly to your flow and return pipework for dependable operation. Built in line with UK and European testing standards, it comes with a 10-year guarantee, providing peace of mind and reliable performance.
Backed by Trade Radiators' Price Match Promise, you can be confident in both quality and value. Upgrade your space with dependable heating - shop this radiator now.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Moto |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Gloss - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 5323 |
| BTU (Δ30) | 2741 |
| Watts (W) | 1560 |
| Watts (Δ30) | 803 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 1315.00 |
| Depth (mm) | 70 |
| Projection from Wall (mm) | 100.0mm |
| Pipe Centres | 1,395.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 46.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 11 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room