Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room
Reliable warmth with a finish that complements a wide range of interiors, the DQ Heating Moto radiator in anthracite is a stylish addition to any home. With an impressive heat output of 2234 BTU, it effectively warms small bedrooms or studies up to 18m² (194ft²). This designer aluminium radiator measures 600.00mm in height and 595.00mm in width, featuring five heating sections that ensure optimal heat distribution.
Presented in a gloss finish, RAL 7016, it delivers a balanced, sophisticated presence in any living space. Designed with precision pipe centres, it allows for straightforward alignment and fitting. Fully certified to EN442 standards, this radiator guarantees verified performance and long-term reliability with a 10-year guarantee.
Choose your preferred size and finish, then buy online with confidence.
This product is associated with the category pages below:
Helpful guides:
| Brand | DQ Heating |
|---|---|
| Range | Moto |
| Colour | Anthracite |
| Finish | Gloss - RAL 7016 |
| BTU (Δ50) | 2234 |
| BTU (Δ30) | 1151 |
| Watts (W) | 655 |
| Watts (Δ30) | 337 |
| Height (mm) | 600.00 |
| Width (mm) | 595.00 |
| Depth (mm) | 70 |
| Projection from Wall (mm) | 100.0mm |
| Pipe Centres | 675.00 mm |
| Pipe Centres from Wall (mm) | 46.0mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Material | Aluminium |
| Material Thickness | 1.2mm |
| Heat Source | Standard |
| Number of Sections | 5 |
| Valve entry/exit | Side |
| Guarantee | 10 Years |
| Certification | CE & EN442,UKCA |
| Delivery | Next day (order by 3pm) |
How to size a radiator and calculate heat output
Do radiator types and materials affect performance
Electric & Dual Fuel questions
Radiator valves explained
Installation & DIY information
Maintenance
In terms of delivery, please check the Product Specification for the length of time it will take from point of order to delivery. We will keep you updated with the progress and provide you with the relevant tracking information.
With regards returns this is a very simple process, please contact us and we can arrange this for you. You can return any item within 30 days of purchase, please note 'made to order' products are not eligible for returns.
Contact Us
Phone: 0141 225 0430 (9am-5pm Mon-Fri)
My Account
Sign-in to your account >
Heating Calculator
Calculate your BTU for each room